Rólunk
Küldetés – Célok – Tevékenységek
Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület
A TMTE jogi státusza:
1948. alapítás éve (MTESZ tagegyesülete)
1989. jogi önállóság elnyerése közhasznú szervezetként, a Fővárosi Bíróság nyilvántartásba vétele alapján.
Bírósági nyilvántartásba vételi végzés száma 13. Pk. 60429/1989/11
2004. felnőttképzési intézményi akkreditáció megszerzése a Felnőttképző Akkreditációs Testület tanúsítványa alapján. FAT Tanúsítvány: AL-0700
Küldetésünk:
„A textil-és textilruházati iparban, a textiltisztításban és a kapcsolódó szakterületeken a szakmai kultúra fejlesztése, megóvása, hagyományainak őrzése, fórum biztosítása a szakemberek számára a tudásmegőrzés, a tudásfejlesztés és az információk cseréje érdekében”
A TMTE közhasznú törvényben nevesített célterületei:
- tudományos tevékenység, kutatás;
- nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés;
- szakmai kulturális tevékenység;
- szakmai kulturális örökség megóvása;
- szakmai műemlékvédelem
- fogyasztóvédelem;
- környezetvédelem;
- euroatlanti integráció elősegítése;
- hátrányos helyzetű csoportok (a szakterületen foglalkoztatott nők) társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése
- munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének és foglalkoztatásának elősegítése és a kapcsolódó szolgáltatások
A közhasznú célok megvalósítását szolgáló tevékenységi formák:
- Szakmai rendezvények szervezése, ismeretterjesztés (pl. Műszaki Textil Fórumok, Ruhaipari Szakemberek Fóruma (üzemlátogatási programok), Minőségi Törzsasztal programok, Nemzetközi konferenciák (pl. INTECHED, Textilvegyész és Kolorista Szakember-Találkozó stb.)
- Szakmai utakat hirdet külföldi kiállításokra, szakvásárokra.
- Segíti a nemzetközi technológia fejlesztési eredmények közvetítését, partnerkapcsolatok kiépítését projektötletek megvalósítását, igény szerint közreműködik pályázati projektek fejlesztésében és menedzselésében.
- Fórumot biztosít az uniós szabályok, direktívák szakmai feladatok megismertetésére, rendszeresen információkat nyújt a vállalkozások működését segítő pályázati támogatási formákról
- Oktatás, felnőttképzés „EDUTEX” felnőttképzési programok keretében képzéseket szervez új szakma specifikus ismeretek megszerzésére, és kapcsolódó szolgáltatásokkal segíti szakemberek elhelyezkedését munkaerő piacon.
- Szakmai érdekképviselet Tagvállalatai számára szakmai és munkaadói érdekképviseletet biztosít a munkavállalói és munkaadói érdekek egyeztetését szolgáló Könnyűipari Ágazati Párbeszéd Bizottság keretében. Eljuttatja az információkat a tagokhoz az Európai Unió szakma politikai állásfoglalásairól és döntéseiről.
- Szaklapok, szakmai kiadványok megjelentetése: Magyar Textiltechnika-online, Textilvilág – TMTE Híradó, Háromnyelvű szakszótár, „Jó tudni” Fogyasztóvédelmi kiadványok; „Textil- és ruhaipar útban az EU felé” c. CD sorozat, stb.
- Fogyasztóvédelmi program: fogyasztóvédelmi ismeretek terjesztése, oktatása lakossági és szakmai fórumok keretében. Kiadványok szerkesztése, ingyenes tanácsadás.
- Műszaki, jogi fogyasztóvédelmi tanácsadás egyesületi szakértőkkel: Kártérítési ügyekben ill. peres ügyek megelőzésére igazságügyi és műszaki szakértői tevékenységet vállal.
- Egyéb szolgáltatások: Partnerközvetítés, szakértők közvetítése, adatbázis (szakmai cím- és tevékenységjegyzék összeállítása, szakfordítás, pályázati tanácsadás, állásközvetítés stb.
A TMTE tagságát több, mint 100 jogi tagvállalat és mintegy ezer nyilvántartott egyéni szakember alkotja. A tagok önkéntes munkával ésszakértőit
A TMTE egyéni tagja lehet minden érdeklődő szakember, aki az egyesület alapszabályát elfogadja, fizeti az éves tagdíjat.
A TMTE-ben jogi tagságot létesíthet a textilruházati és ezzel összefüggő szakterületen bármely szektorban működő gazdálkodó szervezet. – gyártó, kereskedő, társas vállalkozás, egyéni vállalkozó – kölcsönös megállapodás alapján és jogi tagdíjfizetéssel.
Közcélú szervezetként a TMTE-t esetenkénti, vagy hosszú távú együttműködési (tartós adományozás) céllal támogató cégek és magánszemélyek a mindenkori jogszabályban meghatározott adókedvezményeket vehetik igénybe.
A TMTE szervezetei: A tagság szakosztályokban, és egyéb szakmai csoportosulások, regionális szervezetek keretében éves munkaterv alapján valósítja meg céljait. A szakmai és regionális szervezetek munkáját választott vezetőség irányítja. Az egyesületi munka fő irányait a küldöttközgyűlés, illetve az általa választott vezető testület, az Intéző Bizottság határozza meg. Az alapszabályszerű működést az ellenőrző bizottság felügyeli.
A TMTE kapcsolatrendszere: nemzetközi és hazai szakmai szervezetek tagja, széles körű kapcsolatot tart oktatási intézményekkel, szakmai érdekképviseletekkel, kormányzati intézményekkel.
A TMTE a következő hazai és nemzetközi szervezeteknek tagja, illetve nemzeti, szakmai partnere:
Európai Ruházati és Textil Szövetség (EURATEX)
Nemzetközi Textilgyártók Szövetsége (ITMF)
Nemzetközi Kötő Szövetség (IFKT)
Textilvegyészek és Koloristák Nemzetközi Szövetsége (IFATCC)
Felnőttképzők Szövetsége (FVSZ)